Zagłębienie się w historię i kulturę Jaćwingów podczas Festynu Archeologicznego w Szwajcarii pod Suwałkami
Chcesz zrozumieć proces tworzenia starożytnych ozdób, skosztować tradycyjnych podpłomyków i odkryć, jak dawniej barwiono tkaniny? Możesz to wszystko doświadczyć podczas Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który odbywa się w Szwajcarii, nieopodal rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów”, tuż pod Suwałkami. Na terenie festynu rozmieszczone jest wiele stanowisk prezentujących techniki i metody z dziedziny archeologii eksperymentalnej.
Festyn stanowi połączenie zabawy i nauki, gdzie specjaliści z Polski i Litwy demonstrują stroje, ozdoby, naczynia oraz potrawy charakterystyczne dla dawnych czasów. Po kilkuletniej przerwie event powrócił do swojej pierwotnej lokalizacji – Szwajcarii. Jak stwierdza dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski, to niewątpliwie pozytywna wiadomość.
„Jestem zachwycony, że po trzy-letnim okresie przerwy wróciliśmy do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Tegoroczna edycja to już ćwierćwiecze istnienia festynu. Posiadamy tutaj kilkanaście stoisk, na których można zobaczyć takie rzemiosła jak starożytne tkactwo, ozdoby pradziejowe. Przybyli również wojowie. To daje możliwość obserwacji najróżniejszych, fascynujących profesji, które były praktykowane w czasach pradawnych, również przez Jaćwingów” – mówi dyrektor Jerzy Brzozowski.
W niedzielę (8.09) o południu widzowie będą mogli cieszyć się widowiskowym Turniejem Wojów o Skarb Skomanda oraz turniejem łuczniczym dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Podobnie jak w poprzednich latach, program dwudniowego festynu obejmuje szereg warsztatów i pokazów z archeologii eksperymentalnej, jak również pokazy walk wojowników.