Jak spędzić jesień na Suwalszczyźnie?
Jesień nadeszła wielkimi krokami i choć może się wydawać, że pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, jest to mit, który należy obalić. Suwalszczyzna to krajobrazy, które porównywane są z tymi baśniowymi, które budzą zachwyt od pierwszego wejrzenia. Z tego względu nie warto odmawiać sobie eksploracji tychże okolic. Szczególnie teraz, jesienią, gdy urokliwe miejsca nabrały brunatno-czerwonych barw. Jeśli zastanawiasz się, jak spędzić jesień na Suwalszczyźnie, nie mogłeś trafić lepiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, które nie powinny umknąć Twojej uwadze!
Jak spędzić jesień na Suwalszczyźnie?
Każdy, kto choć raz wybierze się w okolice Suwalszczyzny, zakocha się w nich od pierwszego wejrzenia. Odpowiadają za to urokliwe okolice, czyli nizinne pojezierza, budzące podziw lasy sosnowe, a także wysokie pasma wzgórz morenowych. Choć może się wydawać, że pogoda nie sprzyja eksplorowaniu i zwiedzaniu, jesienią Suwalszczyzna wygląda jeszcze piękniej. Skusić Cię powinny również warte uwagi miejsca, które powinieneś zwiedzić. Jak zatem spędzić jesień na Suwalszczyźnie? Przekonaj się sam!
Dolina Rospudy
Miejsce to jest określane jako jedno z najpiękniejszych, znajdujących się na Suwalszczyźnie. Jest to piękna dolina, która powstała w wyniku żłobienia terenów przez stukilometrową rzekę. Uznawana jest również za obszar, gdzie występują najcenniejsze torfowiska w całym kraju. Na terenie Doliny Rospudy znaleźć można rzadkie, chronione gatunki roślin, a także zwierząt. Warto wziąć pod uwagę również fakt, iż latem Rospuda jest jednym z lepszych miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas. Jesienią natomiast warto poświęcić chwilę na złapanie oddechu i cieszenie się pięknem przyrody.
Park Wiatrakowy Suwałki
Park Wiatrakowy Suwałki to farma wiatrowa, a także pierwsza w Polsce elektrownia wiatrowa. Wiatrakami nazywa się turbiny, które pełnią funkcję produkcji prądu. Jest to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić ze względu niezwykłe widoki i doznania, jakie można odczuć tuż po pierwszym podniesieniu głowy do góry.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach
Jest to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania okolic Suwalszczyzny. Szczególną uciechę znajdą tu miłośnicy historii i pradawnych dziejów. Na Wzgórzu Wigierskim niegdyś spotykali się wielcy malarze, artyści, architekci, lecz nie tylko. Było to miejsce, które chętnie odwiedzali królowie tacy jak Władysław Jagiełło, czy też Jan Kazimierz. W Wigrach często odpoczywał również Jan Paweł II, który był fanem polskich krajobrazów. Wybierając się do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, możesz zwiedzić:
- Wystawy w Eremach;
- Wieżę Zegarową;
- Pokój Modlitwy;
- Pracownię Benedykta;
- Apartamenty Papieskie;
- Krypty w Kościele;
- Celę Kamedulską.
Warto wybrać się również na spacer po dziedzińcach Klasztoru. To tutaj odbywają się wszelkie wydarzenia kulturalne takie jak Jarmark Wigierski. Co roku, w połowie sierpnia miejsce to staje się centrum wystaw rękodzieła, produktów regionalnych, jak również możliwością przeniesienia się w czasie.