Kurkuma w proszku, suszona czy świeża? Co wybrać i jak stosować?
Kurkuma ma działanie wspierające nasze zdrowie. Warto już teraz wprowadzić ją do swojej diety i dowiedzieć się więcej o tym, jak może wesprzeć organizm w walce z wolnymi rodnikami, poprawić pracę serca, a także redukować stany zapalne.
Kurkuma jest częstym składnikiem dań w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Stosuje się ją w kuchni indyjskiej w curry, w kuchni tajskiej w popularnym pad thai, a także w daniach kuchni indonezyjskiej, malezyjskiej, bliskowschodniej czy zachodniej.
Dlaczego warto stosować kurkumę?
Kurkuma zawiera kurkuminę, która odpowiada za charakterystyczny żółty kolor i ma wiele właściwości zdrowotnych, demotoksykurkuminę i bisdemotoksykurkuminę, wspierające działanie kurkumy oraz olejki eteryczne i białka, witaminy i minerały, w tym witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, oraz minerały takie jak potas, żelazo i mangan. Działanie kurkumy to między innymi działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, a także wsparcie układu immunologicznego, wspieranie trawienia czy poprawa zdrowia mózgu, a nawet wspieranie zdrowia serca. Kurkumę z powodzeniem można wprowadzić do swojego codziennego gotowania, dodając ją do mięs, warzyw, zup i ryżu, a także suplementować, jeśli nie przepadasz za korzennym i lekko pikantnym posmakiem kurkumy.
Jaką kurkumę wybrać? Świeże kłącze, kurkumę w proszku czy suplement?
Kurkuma dostępna jest w wielu wersjach: kurkuma w proszku, kłącze oraz kurkuma w formie suplementu. Jeśli lubisz kurkumę i dużo gotujesz, to wtedy najlepszym wyborem będzie świeże kłącze kurkumy. Ma ono najbardziej intensywny smak i aromat, a do tego rewelacyjnie uzupełnia wiele dań. Należy jednak pamiętać, że silnie barwi, dlatego przydadzą się rękawiczki oraz odpowiednie zabezpieczenie części roboczej w kuchni. Dobrym rozwiązaniem kuchennym jest także kurkuma w proszku bio. Zachowuje ona swój aromat oraz wszystkie składniki odżywcze, a do tego jest łatwa w przechowywaniu i nie trzeba jej zużyć tak szybko, jak świeże kłącze. Dla tych, których interesują właściwości kurkumy dla zdrowia, ale nie przepadają za jej smakiem, także jest rozwiązanie, kurkuma w postaci suplementu diety. Warto wybrać jedno z powyższych rozwiązań, w zależności od preferencji.
Kurkuma – kto powinien zachować ostrożność?
Ostrożność przed dużym spożyciem kurkumy bądź jej suplementacją powinny zachować osoby, które mają kamienie żółciowe, przyjmują leki przeciwzakrzepowe, kobiety w ciąży i karmiące piersią, z nietolerancją bądź uczuleniem na kurkumę, a także wszyscy, którzy mają choroby żołądka, w tym wrzody.