XX edycja konkursu pieśni patriotycznej „Tobie Ojczyzno 2025” – święto młodych talentów w Raczkach
26 października 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach miał miejsce szczególny konkurs, którego celem było rozpowszechnianie polskiej pieśni patriotycznej wśród młodzieży. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego, Starosty Powiatu Oleckiego oraz Wójta Gminy Raczki. Wyjątkowa edycja konkursu nosiła nazwę „Tobie Ojczyzno 2025” i była dedykowana pamięci Generała Ludwika Michała Paca. Wydarzenie miało na celu rozwijanie talentów wokalnych oraz budowanie poczucia tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.
W tegorocznej edycji uczestniczyło aż 70 uczniów z różnych szkół podstawowych z powiatu suwalskiego i oleckiego. Jury w składzie Agnieszka Bucka, Barbara Cieśluk, Stanisław Marciniak oraz Michał Makarewicz uważnie oceniało występy młodych artystów, przyznając nagrody w różnych kategoriach wiekowych.
Najmłodsi uczestnicy: klasy 0-I
W kategorii najmłodszej, pierwsze miejsce zdobyła Aurelia Jaworowska z Olecka, która zaprezentowała utwór „Co to jest niepodległość?”. Drugie miejsce przyznano Laurze Marcinkiewicz z Jeleniewa za ten sam utwór, a na trzecim miejscu znalazła się Klara Namiotko z Starego Folwarku z utworem „Hymn małego patrioty”. Wyróżnienie otrzymała Marcelina Jankowska z Olecka za wykonanie „Maszerują strzelcy”.
Klasy II-III
W tej kategorii zwyciężyła Antonina Wałejko z Rutki-Tartak, śpiewając „Szary Mundur”. Kolejne miejsce zajęła Milena Lutyńska z utworem „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, a trzecie miejsce przypadło Natalii Murawskiej z Wiżajn za „Niepodległa, niepokorna”. Wyróżnienie trafiło do Zofii Wiktorzak z Olecka za „11 Listopada”.
Uczniowie klas IV-V
Amelia Elbruda ze Starego Folwarku została nagrodzona pierwszym miejscem za utwór „Żołnierzu Panienko”. Drugie miejsce zdobyła Luiza Kołosza z Suwałk, prezentując „O mój Rozmarynie”. Na trzecim miejscu znalazła się Gabriela Brezgieł z Suwałk z piosenką „Co to jest niepodległość?”. Wyróżnienie przyznano Wiktorii Jankowskiej z Olecka za wykonanie „11 Listopada”.
Starsza młodzież: klasy VI-VIII
W grupie najstarszych uczestników triumfowała Kornelia Wasilewska z Suwałk, wykonując „11 Listopada”. Drugie miejsce zajęła Julia Milewska z Olecka z utworem „Ojczyzno ma”, a trzecie przypadło Weronice Skowerendzie z Olecka za „Elegia o … chłopcu polskim”. Wyróżniona została Maria Osochocka-Karolak z Olecka za „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Specjalną nagrodę publiczności, wyrażoną w formie okolicznościowej statuetki, zdobyła Lena Jaśkiewicz z Raczkach, która zachwyciła słuchaczy swoim występem. Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim laureatom i wyrażają nadzieję na dalsze sukcesy młodych artystów. Nagrody dla uczestników ufundowały Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

Tata w mundurze – bohaterowie, którzy łączą służbę z rodziną
Wspaniałe popołudnie z chórem seniora Canto w Suwałkach
III edycja ogólnopolskiego konkursu na najlepsze pamiątki turystyczne „Pamiątka z Polski” rusza!
Odkryj Japonię z Zbigniewem Stelmaszkiem: Niezwykłe Spotkanie Pełne Inspiracji
Deszcz pokrzyżował plany na Rozbiegane Kino Plenerowe
Akredytacje dla mediów na Suwałki Blues Festival 2026 już otwarte!
Nowe laboratorium sztucznej inteligencji w Technikum Zespołu Szkół w Dowspudzie
X Bieg Przełajowy „Pokonaj Szurpiły” w Jeleniewie – Jubileuszowe Zawody pełne emocji
Suwalskie Limeryki: Weź udział w jubileuszowym konkursie literackim!